System zarządzania magazynem (WMS) składa się z oprogramowania i procesów umożliwiających organizacjom kontrolowanie i administrowanie operacjami magazynowymi od momentu wprowadzenia towarów do magazynu, aż do ich wyprowadzenia. Celem systemu WMS jest zapewnienie, że towary przemieszczają się przez magazyny w najbardziej wydajny i opłacalny sposób.

System WMS w łańcuchu dostaw

Łańcuch dostaw może działać tylko tak szybko, dokładnie i wydajnie, na ile pozwalają na to procesy magazynowe. System wms odgrywa istotną rolę w zarządzaniu łańcuchem dostaw, zarządzając procesami realizacji zamówień, od odbioru surowców po wysyłkę gotowych towarów.Na przykład, jeśli surowce nie są prawidłowo odbierane lub części są niewłaściwie umieszczane w magazynie, łańcuch dostaw może zostać spowolniony lub zakłócony. Systemy WMS mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia sprawnego działania tych procesów poprzez śledzenie zapasów i upewnienie się, że towary są prawidłowo przechowywane i sortowane, a także dokładnie wysyłane i śledzone.WMS jest często używany razem lub zintegrowany z innymi powiązanymi systemami, na przykład zarządzania transportem i systemami zarządzania zapasami. Rolą WMS jest pomoc użytkownikom w zarządzaniu zadaniami związanymi z realizacją, wysyłką i odbiorem w magazynie lub centrum dystrybucyjnym, takimi jak pobieranie towarów z półek do wysyłki lub odkładanie otrzymanych towarów. Jego rolą w inwentaryzacji jest śledzenie danych inwentaryzacyjnych pochodzących z czytników kodów kreskowych i znaczników identyfikacji radiowej (RFID) oraz aktualizowanie modułu zarządzania zapasami w systemie zarządzania, aby mieć pewność, że posiada on najświeższe informacje. Łącze integracyjne synchronizuje dane inwentaryzacyjne przechowywane w systemie zarządzania.

Rodzaje systemów zarządzania magazynem

Oprogramowanie do zarządzania magazynem jest dostępne w różnych typach i metodach wdrażania, a typ zazwyczaj zależy od wielkości i charakteru organizacji. Mogą to być samodzielne systemy lub moduły w większym systemie ERP lub pakiecie wykonawczym łańcucha dostaw. Systemy WMS mogą również znacznie różnić się złożonością. Niektóre małe organizacje mogą korzystać z prostej serii dokumentów papierowych lub plików arkuszy kalkulacyjnych, ale większość większych organizacji — od małych i średnich przedsiębiorstw po firmy korporacyjne — używa złożonego oprogramowania WMS. Niektóre konfiguracje WMS są zaprojektowane specjalnie dla wielkości organizacji, a wielu dostawców ma wersje produktów WMS, które można skalować do różnych rozmiarów organizacji. Niektóre organizacje budują własne WMS od podstaw, ale częściej wdraża się WMS od uznanego dostawcy. WMS można również zaprojektować lub skonfigurować pod kątem specyficznych wymagań organizacji. Na przykład sprzedawca e-commerce może korzystać z systemu WMS, który ma inne funkcje niż sprzedawca detaliczny. Ponadto WMS może być również zaprojektowany lub skonfigurowany specjalnie dla rodzajów towarów, które sprzedaje organizacja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here