Osoby wybierające się na medycynę często zastanawiają się, czy wybrać kierunek lekarski, czy dentystyczny. Na pewno stomatologia ma wiele zalet, między innymi tę, że odpowiedzialność lekarza stomatologa jest dużo mniejsza, choć studia nie są, jak ktoś mógłby się spodziewać, bardzo łatwe. Trwają jednak o rok krócej niż medycyna, a także od razu po ich zakończeniu jest się gotowym do pracy i można sporo zarabiać, podczas gdy lekarze muszą jeszcze długo się uczyć, odbywać praktyki i rezydentury, co trwa wiele lat, a w ich trakcie w Polsce zarabia się niezwykle, jak na ten zawód, mało. Można więc uznać, że pod pewnymi względami studia stomatologiczne są lepsze niż medyczne, choć oczywiście ani one, ani sam zawód nie są tak prestiżowe, a przy tym zawód stomatologa nie daje aż tak wiele satysfakcji. Praca może być jednak dość spokojna, zwłaszcza gdy posiada się własny gabinet, nie trzeba stresować się, a zarobić można naprawdę sporo.

Praca stomatologa

Na stomatologię mogą dostać się oczywiście tylko osoby, które bardzo dobrze zdały maturę z biologii i chemii, nieraz też wymagana jest fizyka. Studia są wymagające, jednak kiedy się je ukończy, można od razu zacząć pracę. Stomatolodzy mogą zatrudniać się w placówkach publicznych, nie jest to jednak szczególnie dobrze płatna praca, dlatego dentyści prawie zawsze posiadają własne gabinety, ewentualnie pracują w różnych placówkach. Dobra strona tego zawodu jest taka, że można otworzyć gabinet nawet we własnym domu jeśli ma się do tego warunki. Oczywiście wyposażenie gabinetu kosztuje wiele pieniędzy, jednak od kiedy można pozyskiwać dotacje, nie jest to już tak wielki problem jak dawniej. Zresztą pieniądze włożone w zakup niezbędnych sprzętów i innych elementów wyposażenia mogą szybko się zwrócić. Na największą ilość pacjentów mogą rzecz jasna liczyć naprawdę dobrzy dentyści, ale łatwo można stwierdzić, że zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi jest ogromne. Nawet w małych miejscowościach znaleźć można kilka gabinetów dentystycznych, a w większości z nich trzeba dość długo czekać na wizytę, a więc można stwierdzić, że dentyści prawie zawsze nie narzekają na brak pracy. Kiedy chce się mieć pewność, że jej nie zabraknie, dobrze będzie właśnie podjąć dwie formy zatrudnienia – w publicznej placówce i prywatnie. Jest to też dobry sposób na pozyskiwanie pacjentów, gdyż niektórych zabiegów NFZ nie refunduje czy też refunduje ich gorszą postać, nieraz więc dentyści w placówkach publicznych zapraszają pacjentów do swych gabinetów prywatnych, gdy ci chcą zapewnić sobie wyższą jakość.
Warto też wiedzieć, że koszty usług stomatologicznych mogą być bardzo różne. Zwykle są niższe w małych miejscowościach, a więc małomiasteczkowi dentyści mogą zarobić mniej niż ich miastowi koledzy. Zawsze jednak są to zarobki, które można uznać za satysfakcjonujące, a ponieważ popyt na usługi stomatologiczne nie może się wyczerpać, z pewnością studia stomatologiczne są bardzo dobrym pomysłem dla osób, które chcą mieć pewną i dobrze płatną pracę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here