Obecnie tranzyt dóbr i towarów na świecie przybiera coraz większe rozmiary i pozwala nam na korzystanie z każdej rzeczy z każdego zakątka świata, od ubrań i rzeczy codziennego użytku po artykuły spożywcze i elektronikę. Zawsze najbardziej zależy nam na cenie danego towaru, jak i czasie po którym do nas dotrze, obecnie to nawet ten drugi czynnik staję się dominujący, zważywszy na intensywność wymiany handlowej jak i życie każdego z nas. Interesują nas błyskawiczne i wygodne zakupy, chcemy cieszyć się z zakupionego dobra natychmiast i bez zbędnego czekania, co ma wpływ na wybór sklepów i firm, w których dokonujemy zakupu. Zanim możemy cieszyć się z nowego telefonu lub egzotycznych owoców z drugiego końca świata, musimy zdawać sobie sprawę, jakie wyzwanie logistyczne stanowi taka działalność i jaką drogę musi ten towar pokonać aby ostatecznie do nas trafić.

W przypadku działania firmy na skalę globalną, potrzebuje ona przestrzeni, z której będzie mogła działać w danym miejscu, żeby maksymalnie skrócić czas oczekiwania klienta na zamówiony przez niego towar. Oczywiście mowa tutaj głównie o działalności handlowej, ale w zasadzie każde przedsiębiorstwo dysponujące majątkiem ruchomym bądź sporą ilością towarów, powinno mieć miejsce, w którym będzie mogło takie przedmioty przechować, do czasu ich sprzedaży lub ponownego wykorzystania. Warto sobie również uświadomić, że nie zawsze dany towar kupujemy bezpośrednio po jego wyprodukowaniu. Najczęściej producenci korzystają z przestrzeni magazynowych i tam składują swoje towary, do czasu ich sprzedaży i transportu. Często również takich towarów nie kupujemy wprost od ich producenta, jeżeli pojawia się pośrednik to można przewidywać, że on również korzysta z magazynów do składowania towarów. Takimi miejscami są przede wszystkim logistyczne magazyny do wynajęcia.

W naszym kraju od kilku lat wzrasta zapotrzebowanie na obiekty magazynowe, a powierzchnie te statystycznie z roku na rok się powiększają. Najwięcej magazynów powstaje wokół największych miast takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław i Szczecin. Oczywiście lokalizacje tych inwestycji nie są przypadkowe, ponieważ to właśnie w miastach znajduje się najwięcej potencjalnych klientów i odbiorców, nie tylko prywatnych ale również i biznesowych.

Magazyny logistyczne

Ogromną zaletą jest posiadanie własnego magazynu, który pozwala nam na prowadzenie niezależnej działalności i jej nieograniczony rozwój, poprzez zakup większej ilości towarów, co wpływa na większe możliwości zarobkowe. Jednak rozpoczęcie takiej inwestycji (np. hali magazynowej), wiążę się obecnie z ogromnymi kosztami zakupu materiałów i nieruchomości pod tą inwestycje, znalezieniem odpowiedniego wykonawcy oraz jest zwyczajnie czasochłonne. Nie każda firma natomiast musi posiadać takie magazyny logistyczne, często rozmiar firmy jak i względy ekonomiczne determinują potrzebę posiadania takiej przestrzeni użytkowej na własność. Mniejszej firmie nie opłaca się inwestować całości pozyskanego kapitału w budowę takiego magazynu, jeśli na rynku są dostępne powierzchnie magazynowe do wynajęcia.

Wynajem powierzchni magazynowych obecnie pozwala na pozyskanie przestrzeni magazynowej praktycznie od momentu podpisania umowy na wynajem magazynu, gdzie jego budowa mogła by zająć często kilkanaście miesięcy. Duża ilość powierzchni magazynowych na rynku wpływa na konkurencyjność ofert, przez co mamy możliwość wyboru nowoczesnego magazynu spełniającego nasze potrzeby oraz dostosowania długości i wysokości ceny najmu do naszych potrzeb. W przypadku zmiany profilu działalności firmy jak i w wyniku rożnych zdarzeń losowych, przy wynajmie mamy możliwość stosunkowo szybko z niego zrezygnować, zazwyczaj bez dodatkowych kosztów, co warto zawrzeć w potencjalnej umowie z właścicielem magazynu. W analogicznej sytuacji posiadanie własnego magazynu, który okazał się zbędny może nas narazić na poważne koszta, takie koszty eksploatacyjne i lub administracyjne, gdzie przy wynajmie obowiązki te spadają na zarządce obiektu lub właściciela.

Warto przemyśleć co w danej sytuacji będzie bardziej opłacalne, natomiast wynajem powierzchni magazynowych jest dla nas opłacalny, gwarantuje bezpieczeństwo towarów oraz, co najważniejsze redukuje koszty związane z działalnością do minimum.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here