Termin „transformacja cyfrowa” opisuje proces zmian, które są spowodowane technologiami cyfrowymi. Kształtuje zarówno gospodarkę, jak i społeczeństwo.

Znaczenie transformacji cyfrowej

Wdrożenie transformacji cyfrowej, zwanej również cyfrową transformacją biznesu, ma ogromne znaczenie dla przedsiębiorstw. W efekcie tego procesu następują zmiany organizacji, procesów, produktów usług i kompletnych modeli biznesowych. Celem transformacji cyfrowej jest dalsze odnoszenie sukcesów na coraz bardziej cyfrowych rynkach.

Ten proces zmian jest konieczny m.in. dlatego, że dotychczasowe modele biznesowe dochodzą do granic swojego rozwoju. W niektórych przypadkach firmy nie mogą już dłużej utrzymywać rentowności w swojej podstawowej działalności. Przedsiębiorstwa mają też do czynienia z nowymi cyfrowymi konkurentami. Jednocześnie rosną wymagania klientów dotyczące szybkości, indywidualnej obsługi, przejrzystości i uproszczenia. W dłuższej perspektywie wszystkim tym warunkom można przeciwdziałać jedynie poprzez kompleksową transformację cyfrową firmy.

Co oznacza Transformacja cyfrowa dla firm?

Transformacja cyfrowa oznacza dla firm znacznie więcej niż mapowanie ręcznych działań za pomocą technologii cyfrowych. Cyfrowa zmiana odbywa się na kilku poziomach.

Cyfrowe innowacje procesowe polegają na przekształceniu procesów papierowych i opartych na formularzach na cyfrowe. Nowe i zoptymalizowane procesy wdraża się z pomocą nowoczesnych technologii i koncepcji, takich jak sztuczna inteligencja, oprogramowanie, blockchain, internet rzeczy.

Cyfrowa transformacja relacji z klientami polega na wsparciu i optymalizacji całej ścieżki klienta z wykorzystaniem odpowiednich technologii cyfrowych. Celem jest indywidualne, pozytywne doświadczenie klienta we wszystkich fazach (przed zakupem, w trakcie i po zakupie).

Technologie cyfrowe wykorzystuje się w celu ułatwienia obsługi produktów, generowania dodatkowych korzyści lub rozwiązywania problemów (np. utrzymanie zakładów przemysłowych za pomocą rozwiązań rozszerzonej rzeczywistości).

Cyfrowe modele biznesowe opierają się na danych i są innowacyjne. Umożliwiają dotarcie do nowych grup klientów, informacji i rynków.

Jakie są czynniki sukcesu transformacji cyfrowej?

Aby skutecznie przeprowadzić transformację cyfrową w firmie, należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Transformacja cyfrowa jest często mylona z cyfryzacją, ale digitalizacja stanowi podstawowy element budowy transformacji cyfrowej i odnosi się do konwersji danych analogowych na formaty cyfrowe.

Przykładowe czynniki sukcesu transformacji cyfrowej to przejrzysta komunikacja w firmie z poziomu zarządzania, wzmacnianie pracowników i organizacji, wprowadzenie cyfrowych modeli biznesowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here