Cena studiów jest zależna od wielu czynników.
Przede wszystkim zależy to od tego, czy są to studia zaoczne, czy stacjonarne. Studia dzienne w większości powinny być darmowe, jednak nie jest tak zawsze, najczęściej nie jest tak w przypadku, kiedy uczelnia jest bardzo oblegana.
Drugą zmienną przyczyniającą się do kosztów studiów jest typ uczelni i kierunek na jaki będziemy chcieli iść. Wiadomo, że studia mniej skomplikowane, prostsze i po których nie mamy wielkich kwalifikacji są tańsze. Uczelnia i miasto, w którym ona się znajduje też jest bardzo ważne jeżeli chodzi o opłaty. Najdroższe studia to Wrocław, Gdańsk, Warszawa, Kraków i niektóre kierunki w Łodzi.
Jeżeli poradzimy sobie z opłatą czesnego, to czekają nas jeszcze opłaty związane z życiem, wyżywieniem, rozrywką itp. Wynajęcie mieszkania w takim mieście jak Wrocław to koszt bliski 1500zł, jeżeli będziemy wynajmować je w kilka osób, to ta kwota się podzieli i wydaje mi się, że w przypadku studentów jest to jedyne możliwe wyjście. Jednak osoba jest w stanie „przejeść” w miesiąc około 500-600zł, oczywiście na to składa się wiele zmiennych, no ale trzeba to jakoś uśrednić. Najlepszą sytuacje mamy wtedy, kiedy możemy studiować niedaleko naszego rodzinnego miejsca zamieszkania.
Sprawdzając ceny na łódzkim uniwersytecie, studia zaoczne z informatyki to koszt 1800zł-2000zł. Jest to przeciętny koszt. Miesięcznie jest to zaledwie 330zł. Nie jest to dużo.
Warto w naszych obliczeniach rozpatrzeć możliwość studiów zaocznych, które nie są dużo tańsze, a nawet czasami trochę droższe, ale jednak nie wydajemy pieniędzy na wiele innych rzeczy. Na dojazdy, mieszkanie, jeżeli mieszkamy nadal z rodzicami to dokładamy się tylko do opłat, a nie one całe są na naszej głowie. Do tego mamy szereg innych wygód związanych ze studiowaniem online.
Ile kosztują studia?
W najdroższych studiach zaocznych możemy wyszczególnić takie kierunki jak:
Pedagogika
Psychologia
Budownicto
Zarządzanie
Finanse i rachunkowość
Wszystko co związane ze stomatologią
Fizjoterapia
W wyborze studiów na pewno nie możemy się sugerować ceną, jako że droższe znaczy lepsze i po nich szybciej osiągnę coś w życiu. Ponieważ jeżeli studia są drogie to najprawdopodobniej jest na nie masa chętnych, a jeżeli tak jest to będziemy mieli bardzo dużą konkurencje na rynku pracy, czy też jako przedsiębiorca.
Jest kilka możliwości aby zaoszczędzić na opłacie czesnego, na przykład: Spróbować uzyskiwać jak najwyższe wyniki a w efekcie starać się o stypendium, które na studia potrafi dochodzić do naprawdę dość pokaźniej sumy.
Szukać materiałów online, aby zaoszczędzić na papierze i drukowaniu.
Na uczelnia jest masa promocji w różnych okresach roku szkolnego, warto wtedy składać aplikacje.
Często czesne można rozłożyć na raty, a na większości uczelni nie ma procentu, bądź jest on niewielki za takie udogodnienie. Bo nie każdy z nas będzie miał na początku roku akademickiego te 6 tysięcy, czy więcej. A kwota 500-700zł co miesiąc jest dla nas bardziej realna.
Jest też możliwość otrzymania kredytu studenckiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here