Mamy obecnie szeroki wybór różnych uczelni. Możemy studiować na prywatnym bądź publicznym uniwersytecie, możemy wybrać tryb stacjonarny lub zaoczny. Przebieramy w kierunkach i wydziałach.
Jednak warto zacząć od zapoznania się z podstawowymi informacjami na temat studiów. Pewne zasady obowiązują wszędzie. Taką najważniejszą kwestią jest podział pięcioletnich studiów na dwa etapy. W ten sposób działa większość kierunków. Pierwsze trzy lata nauki to tak zwane studia pierwszego stopnia, czyli inaczej licencjat. Kończą się one pisaniem pracy licencjackiej i jej obroną. Wyjątkiem są tu studia na Politechnikach, gdzie po pierwszym etapie uzyskujemy tytuł inżyniera. Następnie możemy zakończyć edukację w tym momencie, nie otrzymujemy jednak żadnego tytułu. Możemy też kontynuować naukę na tym samym kierunku i zacząć studia drugiego stopnia. Trwają one dwa lata i kończą się obroną pracy magisterskiej. Dopiero na tym etapie uzyskujemy tytuł magistra.
Gdy nie chcemy uczyć się wciąż na tym samym kierunku, mamy też trzecią możliwość. Możemy na wielu uczelniach po prostu zmienić kierunek i kontynuować magisterkę na innym. Musimy pamiętać, że wtedy zazwyczaj musimy nadrobić zaległości z czasu licencjatu.
Na studia pierwszego i drugiego etapu dzieli się zdecydowana większość kierunków, na przykład administracja, pedagogika, kierunki inżynierskie. Niektóre kierunki działają jednak inaczej. Kilka z nich to tzw. studia jednolite, które trwają pięć lat i nie są w żaden sposób podzielone. Do nich należą przede wszystkim prawo, medycyna, psychologia, farmacja. One kończą się od razu uzyskaniem tytułu magistra.
Inną kwestią, którą warto wiedzieć przed rozpoczęciem edukacji wyższej jest forma zajęć. Nauka na studiach wygląda inaczej niż w liceum. Mamy tutaj nieregularne godziny zajęć, w niektóre dni możemy siedzieć na uczelni od rana do nocy, a inne mieć wolne. Zajęcia przybierają kilka form. Wyróżniamy wykłady, ćwiczenia, konwersatoria, laboratoria. To, jaka forma zajęć przeważa zależy od kierunku. Bardziej praktyczne kierunki będą mieć przewagę laboratoriów i konwersatoriów, które odbywają się w mniejszych grupach. Mają także bardziej praktyczny charakter. Wykłady zazwyczaj odbywają się w auli i uczestniczy w nich cały rok. Prowadzący przybliża pewne zagadnienia, z których studenci robią notatki. W zasadzie nie uczestniczą przy tym aktywnie w zajęciach, chociaż niektórzy prowadzący potrafią zaangażować uczniów nawet na wykładach.
Plan zajęć wygląda różnie w zależności od trybu studiów. Podczas studiów dziennych zajęcia odbywają się na tygodniu. Tryb niestacjonarny ma swoje zajęcia w weekendy. Podczas wybranych weekendów odbywają się tak zwane zjazdy, podczas których gromadzą się wszyscy studenci. Wykłady i ćwiczenia odbywają się wtedy od rana do nocy. Tryb zaoczny jest płatny, ale pozwala studentom na podjęcie pracy na tygodniu.
To, jaki tryb studiów i jaki kierunek wybierzemy zależy od naszych zainteresowań i potrzeb. Zastanówmy się dobrze, zanim podejmiemy tak istotną decyzję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here