MBA to podyplomowy kierunek studiów coraz coraz bardziej popularny w Polsce. Jego początki w naszym kraju sięgają lat 90. XX wieku. Wtedy kierunek był wykładany zaledwie na kilku uniwersytetach i akademiach ekonomicznych w największych miastach. Dziś bardzo wiele uczelni wyższych może poszczycić się tym, że ma MBA w swojej ofercie, również po polsku.

MBA co to takiego?

MBA to skrót od angielskiej nazwy Master of Business and Administration. Studia MBA są podyplomowe i skierowane do osób ambitnych, które, oprócz dyplomu uczelni wyższej, mają także praktykę na stanowiskach kierowniczych różnych szczebli i chciałyby podnieść swoje kwalifikacje. Wykładowcami są, prócz profesorów akademickich, również praktycy, dzięki czemu studenci mają możliwość szlifowania swoich umiejętności w zakresie podejmowania decyzji, negocjacji i zarządzania, zyskują szersze spojrzenie na biznes jako taki, ale także otrzymują solidną wiedzę z zakresu zarządzania i ekonomii.
Większość studiów MBA, oferowanych przez polskie uczelnie, jest prowadzona we współpracy z wiodącymi ośrodkami amerykańskimi i kanadyjskimi, co bardzo podnosi jakość kształcenia. Integralną częścią programu, prócz wykładów teoretycznych, są ćwiczenia i warsztaty prowadzone w małych grupach, umożliwiających swobodną dyskusję.
Dzięki takiemu podejściu do edukacji absolwenci są doskonale przygotowani do pracy w ciągle zmieniającym się, bardzo konkurencyjnym środowisku biznesowym zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Czy warto?

MBA to ogromna inwestycja nie tylko finansowa. Studia trwają dwa lata i wymagają wielkiego zaangażowania. Ich program jest niezwykle rozległy, bo obejmuje wiedzę z prawa, ekonomii, finansów, marketingu, zarządzania zasobami ludzkimi itp. Czas, który się na nie poświęca nie ogranicza się jedynie do uczestnictwa w zajęciach. By je ukończyć należy zapoznać się z bardzo obszerną literaturą, rozwiązać dziesiątki „casusów” i zdać kilka naprawdę trudnych egzaminów. A zatem czy naprawdę warto?

Jak pokazuje praktyka w dzisiejszych czasach dyplom magistra bardzo się zdewaluował. W każdym większym mieście są już uczelnie wyższe i studiować może praktycznie każdy. Dlatego MBA to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcieliby wyróżnić się na bardzo konkurencyjnym rynku pracy w Polsce lub spróbować swoich sił na stanowiskach kierowniczych w międzynarodowych korporacjach. Absolwenci MBA są cenionymi specjalistami w wielu branżach i doskonale odnajdują się w niezwykle wymagających realiach biznesowych.

Prócz solidnej wiedzy teoretycznej i praktyki z wielu dziedzin, ukończenie studiów MBA pozwala swoim studentom na zdobycie nowych relacji biznesowych, które w przyszłości mogą zaowocować rozwojem kariery. Networking, czyli tworzenie sieci kontaktów, to zjawisko ciągle niedoceniane, a przez to pomijane przy podejmowaniu decyzji o podjęciu tego rodzaju studiów. A szkoda, bo może się okazać, że właśnie dzięki temu inwestycja w MBA może się bardzo szybko zwrócić.

Oczywiście dyplom to dopiero początek. To jak rozwinie się nasza kariera po ukończeniu studiów zależy w dużej mierze od nas samych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here