Wiele młodych osób boryka się z brakiem pomysłu na siebie i swoje przyszłe życie. Pierwszym dość istotnym wyborem jest szkoła ponadgimnazjalna. To jej ukończenie zwieńczone zdaniem matury otwiera przed młodym człowiekiem nowe i nieznane dotąd możliwość – studia. Studia to furtka do zdobycia wyższego wykształcenia, które jest niezwykle ważne w dzisiejszych czasach. Rozwój osobisty oraz podwyższanie swoich umiejętności jak i kwalifikacji jest podstawą do udanego życia zawodowego. Wybór kierunku studiów jest jednak bardzo trudny – dlaczego?

Ciężka decyzja

Młodzi ludzie rzadko kiedy wiedzą co chcą robić w życiu. Po ukończeniu szkoły średniej pojawia się palące pytanie – jakie studia wybrać? Wybór ten jest ciężki z wielu powodów. Jednym z nich jest fakt, że po wieloletniej obowiązkowej edukacji mało kto wie w czym tak naprawdę jest dobry. Nastoletni człowiek musi przyswoić bardzo rozległą wiedzę z wielu dziedzin. W przykładowo w liceach nie ma czasu by skupić się na tym co tak naprawdę nas interesuje. Liczy się zdanie egzaminu maturalnego, który jest źródłem stresu wszakże to jeden z pierwszych poważnych egzaminów w życiu młodego człowieka. W takich warunkach wybór konkretnej dziedziny może być utrudniony. Poza tym trzeba pamiętać, że w dzisiejszych czasach mamy przeogromny wybór kierunków oraz uczelni, który nie ułatwia tej życiowej decyzji.

Jak dobrze wybrać studia?

Czym należy się kierować przy tej tak ważnej i trudnej decyzji? Jest kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę.

Zadaj sobie pytanie co lubisz robić. To bardzo ważne. Studia to nasz indywidualny i dobrowolny wybór. To już nie przymusowa szkoła do której wstajemy z niechęcią. Jeśli nienawidzisz matematyki to nie wybieraj studiów technicznych tylko dlatego, że takie wydają się zapewniać dobrą prace, bo tak nie jest. Liczy się to by uczyć się czegoś co autentycznie nam się podoba. Dzięki temu lata studiów będą o wiele przyjemniejsze. To nie prawda, że tylko po określonych studiach znajduje się pracę. Jeżeli w coś wkłada się serce i robi się to z pasją z pewnością i praca się znajdzie.

Nie słuchaj innych i nie podążaj za tłumem. Wybierz taką uczelnie wyższą jaką chcesz i co najważniejsze gdzie chcesz. Nie idź do uczelni w swoim mieście tylko dlatego, że Twoi rodzice tego wymagają. Jeżeli marzysz o studiach w innym miejscu po prostu je wybierz. To mają być jedne z najlepszych lat życia. Nie warto marnować czasu młodości na spełnianie oczekiwań innych.

Przejrzyj rynek pracy. Zorientuj się w jakim zawodzie jest nisza i może tam za parę lat będą potrzebować specjalistów. Jeżeli będzie się to pokrywać z Twoimi zainteresowaniami – może ułatwi Ci to wybór!

Wybór studiów to zawsze stres i niepewność. Nikt nie ma pewności, że wybierze dobrze. Jednak należy pamiętać, że zawsze można kierunek zmienić. Ważne by, gdy wybrany przez nas kierunek okaże się nietrafiony to nie zwlekać i przenieść się na inny. Każdy ma prawo do zmian decyzji, a znalezienie swojej ścieżki życiowej nie należy do łatwych spraw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here