Kredyt bez zgody współmałżonka – czy to możliwe?

0
1968

Z pewnością każdy z Was wie, że zawarcie związku małżeńskiego wiąże się z powstaniem między dwojgiem ludzi wspólności majątkowej. To nic innego jak prawo obu stron małżeństwa do zarządzania majątkiem w takim samym stopniu. Zarówno mąż, jak i żona może decydować o tym, na co wydać majątek i jak rozdysponować pieniądze. W momencie, gdy jedno ze współmałżonków popadnie w długi, to drugie jest za nie tak samo odpowiedzialne. Właśnie z tego powodu często pojawiają się pytania, czy kredyt bez zgody współmałżonka jest możliwy. W końcu nikt nie wyobraża sobie sytuacji, w której jedna ze stron małżeństwa popada w długi, bez wiedzy drugiej a banki nie mają nic przeciwko temu.

Czy można dostać kredyt bez zgody współmałżonka?

Małżeństwo to nie tylko wspólne dzielenie dobrych chwil, ale także finansów. W pewnym momencie może okazać się, że zarówno mąż, jak i żona mają odmienne zdanie na temat zarządzania finansami. Niestety, jeśli przed ślubem nie ustanowiliście rozdzielności majątkowej, to jesteście po równo odpowiedzialni za zgromadzony podczas małżeństwa majątek. Nie ważne czy jedno z Was zarabia więcej, a drugie znacznie mniej – są  to Wasze wspólne pieniądze, za które jesteście odpowiedzialni w takim samym stopniu.

W Polsce mało która para decyduje się na podpisanie intercyzy, dlatego warto wiedzieć, jak wygląda sprawa wzięcia kredytu bez zgody współmałżonka w przypadku wspólności majątkowej. Mogłoby wydawać się, że jest on niemożliwy, ponieważ współmałżonkowie powinni w takim samym stopniu decydować o finansach, a tym samym zadłużeniach w bankach. Nic bardziej mylnego, ponieważ kredyt bez zgody współmałżonka https://habzafinanse.com.pl/kredyt-bez-zgody-wspolmalzonka/ jest możliwy w wielu instytucjach finansowych. Biorąc jednak pod uwagę dobro obu stron małżeństwa banki i parabanki wprowadziły pewne ograniczenia, które dotyczą takich kredytów i pożyczek. Limity obejmują przede wszystkim kwoty, które możemy otrzymać bez wiedzy współmałżonka. Łączna kwota wszystkich zobowiązań również nie może przekraczać pewnych limitów. Ma to stanowić zabezpieczenie przed długami dla drugiej strony małżeństwa, która nie wie o zobowiązaniach zaciągniętych przez drugą połówkę.

Kredyt bez zgody współmałżonka – na jakie kwoty?

Nie ma jednej z góry narzuconej kwoty, na którą można się zadłużyć bez zgody męża lub żony. Wszystko zależy od danej instytucji finansowej i jej regulaminu. Zazwyczaj są to jednak kwoty nieprzekraczające kilkudziesięciu tysięcy. Nie ma możliwości, aby ktoś otrzymał kredyt hipoteczny bez zgody współmałżonka. Tak duże zobowiązania wymagają zgody obu stron małżeństwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here