Posiadanie rachunku inwestycyjnego to konieczność w przypadku chęci inwestowania w akcje, ETFy, czy wiele innych instrumentów finansowych. Czym jest tego typu rachunek? Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest rachunek inwestycyjny?

Rachunek inwestycyjny, a w zasadzie rachunek maklerski stanowi konto otwierane u brokera, dzięki któremu możliwy jest zakup oraz przechowywanie różnego rodzaju instrumentów finansowych. Broker jest w tym przypadku podmiot, który poprzez oferowanie możliwości założenia rachunku maklerskiego staje się pośrednikiem pomiędzy giełdą, a inwestorem. W tym miejscu należy podkreślić, że oferty poszczególnych brokerów, czy oferowanych przez nich rachunków inwestycyjnych mogą znacznie się od siebie różnić, co sprawia, że ich wybór powinien być przemyślany oraz świadomy.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze rachunku inwestycyjnego?

Jak już wspomniano wybór rachunku inwestycyjnego powinien być świadomy i odpowiednio przemyślany. Pozwala to bowiem dopasować ofertę do indywidualnych potrzeb. Co wziąć pod uwagę przy jego dokonywaniu? Przede wszystkim możliwości inwestycyjne, które oferuje dany broker. Klikając w link przejdź do strony można zapoznać się z ofertą brokera, co zdecydowanie ułatwia analizę. Bardzo ważną kwestią są również opłaty i prowizje pobierane przez brokera, co wynika z faktu, że mają one wpływ na wysokość potencjalnych zysków. W związku z tym analizując je warto określić wcześniej swoją strategię inwestycyjną. Na co jeszcze zwrócić uwagę szukając najlepszego rachunku maklerskiego? Przede wszystkim na wiarygodność brokera, którą potwierdzają posiadane przez niego certyfikaty. Jest to bardzo ważne, ponieważ powierzamy brokerowi własne, często duże środki. Istotna jest również jakość wsparcia technicznego, czy intuicyjność udostępnianej platformy inwestycyjnej, ponieważ czynniki te przekładają się na komfort inwestowania. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w artykule przedstawiającym mechanizm zakładania rachunku inwestycyjnego.

Ryzyko związane z inwestowaniem

Jak już wspomniano otwarcie rachunku maklerskiego pozwala inwestować w różnego rodzaju instrumenty finansowe. Należy jednak mieć świadomość, że każda inwestycja wiąże się z określonym poziomem ryzyka, które należy starać się minimalizować. W związku z tym warto trzymać się zasady: rozumiem w co inwestuję, a także systematycznie poszerzać swoją wiedzę. Z reguły inwestowanie staje się skuteczniejsze proporcjonalnie do doświadczenia zdobywanego przez inwestora.

Podsumowując należy stwierdzić, że wybór rachunku inwestycyjnego jest bardzo ważny nie tylko ze względu na możliwości inwestycyjne, ale również komfort inwestowania. Co więcej, może wpłynąć on również na wysokość potencjalnych zysków, które są uzależnione od pobieranych opłat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here