Efektywna nauka słownictwa angielskiego

0
1967

Kilka wskazówek, które warto poznać, jeśli chcesz nauczyć się angielskiego słownictwa w naprawdę efektywny sposób. Jeśli chcesz uniknąć częstych błędów podczas nauki angielskiego słownictwa, musisz zapoznać się z tymi sztuczkami i pomocami naukowymi!

Jeśli chcesz nauczyć się angielskiego lub innego języka obcego; na początku najważniejsza jest nauka słownictwa. W ten sposób budujesz swój własny, osobisty tak zwany „leksykon mentalny”, który z pewnością będzie Ci potrzebny, jeśli poważnie podchodzisz do nauki języka angielskiego.

Jak naprawdę uczysz się słownictwa? Jeśli zrozumiałeś, jak ważne jest budowanie twojego mentalnego leksykonu, to powinieneś mieć bardzo jasną odpowiedź na to pytanie.

Mam wieloletnie doświadczenie jako nauczyciel języka angielskiego i zaufaj mi, wiem o czym mówię. Większość uczniów języka angielskiego nie myśli tak naprawdę o tym, jak powinni się uczyć i dlatego marnują cenny potencjał.

Jest wiele technik, i być może nawet Ty starasz się gdzieś regularnie zapisywać słownictwo, ale tak naprawdę jesteś zbyt leniwy, aby zbudować naprawdę wydajny system, który pozwoli Ci na codzienne i ciągłe poszerzanie swojego leksykonu mentalnego. Spójrzmy więc na różne możliwości:

Błędy, których powinieneś unikać za wszelką cenę

Z własnego doświadczenia wiem, że wielu studentów języka angielskiego raz po raz zapisuje gdzieś ważne słowa, aby nauczyć się ich „później” 🙂

W rzeczywistości już wkrótce nie pamiętają, gdzie je rzeczywiście zapisali. Dlaczego? Ponieważ od początku nie mieli ochoty systematycznie zapisywać tych spontanicznych notatek. To fatalny błąd! Konsekwencje?

  • chaos w twoich plikach tekstowych odzwierciedla chaos w twojej głowie
  • nie potrafisz poprawnie komunikować się w języku angielskim, ponieważ nie potrafisz wymyślić właściwych słów
  • nie rozumiesz rodowitych Anglików; pamiętasz, że gdzieś zapisałeś to czy tamto słowo, ale co to było? Jak to się mówi po angielsku?
  • czujesz się całkowicie niepewnie, bo nie znasz wystarczająco dużo słów na pamięć.
  • czujesz się niepewnie, boisz się rozmowy po angielsku w konsekwencji ćwiczycie jeszcze mniej, a czujecie się jeszcze bardziej niepewni…

To, co właśnie opisałem, to błędne koło!

Inni uczniowie są bardziej zdyscyplinowani; i decydują się na to, aby zawsze dbać o porządek i od razu zapisywać wszystkie ważne słowa w notatniku czy aplikacji na telefonie. Zawsze noszą go przy sobie i w ten sposób nawet regularnie „uczą się” słownictwa. Wtedy nagle potrzebują pewnego słowa, ale mimo to nie mogą go zapamiętać. Co to jest?

Wady słownika-notebooka

  • zawsze zapamiętujesz słownictwo angielskie w tej samej kolejności i przewidujesz podczas nauki
  • Myślisz, że nauczyłeś się jakiegoś słowa, podczas gdy w rzeczywistości znałeś tylko jego miejsce na swojej liście słów.
  • nie jesteś w stanie usystematyzować vocabulary, czyli słownictwa. Poza tym, jest bardzo ważne, abyś miał przegląd słów, które już znasz i słów, które jeszcze musisz ćwiczyć.

Na pewno sam znasz rozwiązanie tego problemu.

Zdecydowanie musisz pracować z kartami fiszki! Wiem, wiele osób nie ma ochoty na regularne pisanie kart, ale hej! Przecież chcesz nauczyć się angielskiego, i to jak najszybciej. Nauka słownictwa jest w tym celu niezbędna. Prosimy więc o wysiłek i zapisanie każdego nauczonego słowa na karcie fiszki. Na odwrocie, masz tłumaczenie w swoim języku ojczystym.

Darmowy kurs z mnemoniką na temat nauki słownictwa z fiszkami – https://www.e-angielski.com/popularne-slowa

Jedynym problemem z kartami jest często to, że ich napisanie wymaga sporo pracy, a potem, gdy chcesz je jeszcze raz przestudiować, niektóre z nich giną. Chyba, że wspomniane wyżej fiszki online 😉

Ucząc się rzeczowników, musisz koniecznie upewnić się, że ZAWSZE dołączasz artykuł i liczbę mnogą, gdy je zapisujesz. Informacje te można znaleźć w słowniku języka angielskiego. W takim słowniku artykuł zawsze poprzedza rzeczownik. Po rzeczowniku znajduje się końcówka przypadku genitatywnego, a po nim końcówka liczby mnogiej.

Dzięki metodzie znakowania każde słowo łączy się z korelacją przestrzenną i dzięki temu można je lepiej zapamiętać.

Moc naszej pamięci przestrzennej jest bardzo silna i została odkryta przez pewnego Simonidesa w starożytnej Grecji. Odkrycie i rozwój mnemoniki zawdzięczamy przede wszystkim jemu.

Naucz się angielskich słów

Na pewno wiesz już, że w języku angielskim istnieją czasowniki regularne i nieregularne. Dlatego też, nie wystarczy nauczyć się tylko bezokolicznika każdego czasownika. Musisz nauczyć się jednocześnie czasu przeszłego, jak również imiesłowów II (potrzebujesz ich do zbudowania czasu Perfect). A na odwrocie powinieneś napisać przykład-zdanie w 2 osobie liczby pojedynczej.

Wszystkie ważne informacje znajdziecie Państwo w słowniku języka angielskiego jako języka obcego.

Jak powinny wyglądać twoje karty do nauki słówek?

Front
angielskie słowo – z wymową

Tył
Wyjaśnienie znaczenia słowa wraz z przykładowym użyciem

Nauka angielskiego słownictwa za pomocą kart jest naprawdę najlepszą metodą, jaką znam i gorąco ją polecam.

Ale z pewnością znasz uczucie, że mimo wszystko bardzo trudno jest zapamiętać wszystkie te nowe informacje.

Amerykański psycholog kognitywny Richard Atkinson już w latach 70-tych przetestował mnemotechnikę, dzięki której łatwiej było nauczyć się słownictwa. Fiszki to jedna z najlepszych metod nauki słownictwa angielskiego.

Jeśli naprawdę chcesz nauczyć się słówek po angielsku, polecam Ci korzystanie z kreatywnych pomocy do nauki języka angielskiego jako języka obcego, np: https://www.gwiazdor.pl/strona/8278,e-angielski-com/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here