Obecnie nie jest łatwo utrzymać się w wielkim mieście. Opłaty ciągle wędrują w górę, podobnie jak ceny żywności. Do tego dochodzą opłata za śmieci, za ścieki, za Internet czy telefon. Nawet na emeryturze nie można zaznać spokoju, bo nie wiadomo czy wystarczy na wszystko pieniędzy. Zwłaszcza mniej zamożni emeryci mają spory dylemat. Nie jest tajemnicą, że osoby w tak podeszłym wieku są już schorowane. W związku z tym muszą brać na stałe różne leki. Ich cena nie jest niska, toteż emeryci muszą wybierać, co kupić.

A możliwości są tylko dwie. Albo zaopatrzą się w jedzenie, albo zrealizują recepty apteczne. Innego rozwiązania nie ma. Seniorzy rzadko mogą liczyć na pomoc finansową od swoich dorosłych dzieci. Bywa i tak, że wstydzą się ubóstwa, w jakim żyją, więc nic nie mówią swoim najbliższym. Zwykle jest tak, że ich dzieci na stałe przebywają za granicą i nic nie wiedzą o dramacie rodziców. Seniorzy nie chcąc ich martwić, zachowują milczenie.

Niektórzy z nich, jeśli mają na tyle sił- podejmują dorywczą pracę. To dobry sposób, by trochę dorobić do głodowej emerytury. Poza tym takie wyjście do ludzi pozwala im przełamać rutynę, jaką odczuwali, będąc codziennie w domu. Jakie najczęściej prace podejmują seniorzy. Najpopularniejszą formą ich zatrudnienia jest praca w ochronie. Choć brzmi to nieco komicznie, to właśnie seniorzy i osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, są chętnie obsadzane na tym stanowisku. Jest to związane z faktem, iż pracodawca nie musi odprowadzać za nie ani składek zdrowotnych, ani płacić za nie ubezpieczenia. Dla pracodawcy jest to spora oszczędność i pieniędzy i czasu. Nie musi biegać po urzędach i wypełniać dziesiątki dokumentów. Jedyne, o czym musi pamiętać, mając takich pracowników- to wypłata należnej im pensji.

Emeryci są też chętnie zatrudniani przy kolportażu ulotek i reklam. Ponieważ nie pracują już na etacie, to mają mnóstwo wolnego czasu. Mogą stać na skrzyżowaniu ulic i zaczepiać ich, próbując wcisnąć im wspomniane reklamy. Z racji swojego wieku są solidnymi pracownikami. Rzadko nie wywiązują się z powierzonych im zadań. Poza tym są mocno zdeterminowani, by zarobić dodatkowy grosz. Trzeba przyznać, że jest to wystarczająca motywacja. Pracodawcy również są z tego układu zadowoleni. Gdyby emeryt nalegał na podpisanie jakiegoś dokumentu, to w pogotowiu jest zawsze umowa zlecenie dla emeryta. Jest to wygodna forma współpracy, bo zleceniodawca musi jedynie odprowadzić podatek dochodowy do ZUS-u.

Emerytowi również to odpowiada, bo kwotę odtrąconą od podatku może sobie odliczyć. Nie jest więc stratny, bo i tak większą część z niej odzyska, tylko nieco później. Zresztą emeryci pracują też w branżach usługowych takich jak telekomunikacja. Z tą tylko różnicą, że zajęcie to wykonują zdalnie. Zazwyczaj za pomocą telefonu czy komputera. Seniorzy są też widoczni w takich miejscach jak przychodnia lekarska czy szpital. Zazwyczaj pełnią tam rolę recepcjonistek lub pomagają przy rejestracji pacjentów. To trochę smutne, że większość z nich musi tak robić, by godziwie spędzić jesień życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here