Jak wybrać elektryczny podgrzewacz wody?

0
2163

Dostęp do ciepłej wody to nie tylko gwarancja komfortu, ale też czynnik umożliwiający zachowanie zdrowia i higieny. Spełnienie tego warunku jest stosunkowo proste w miejscach dysponujących dostępem do komunalnej sieci wodociągowej, jednak w przypadku zabudowy indywidualnej i położonej na uboczu sprawa nie jest już tak łatwa w realizacji. W takich przypadkach użytkownicy często decydują się na rozwiązania wykorzystujące do podgrzania wody prąd elektryczny. 

Przepływowe podgrzewacze wody

Pierwszym z dwóch najchętniej wybieranych rozwiązań są elektryczne przepływowe podgrzewacze wody. Ich niewątpliwą zaletą jest szeroka dostępność i łatwość montażu. Mniejsze urządzenia przeznaczone do obsługi jednego lub dwóch punktów poboru korzystają z sieci 230 V, wystarczy więc podłączyć je do instalacji dostępnej w każdym gospodarstwie domowym. Moc maksymalna zazwyczaj oscyluje w okolicach 5 lub 6 kilowatów. Większe modele o wyższej mocy korzystają z prądu trójfazowego, warto więc jeszcze przed zakupem upewnić się, czy dysponujemy odpowiednią instalacją, w przypadku jej braku skontaktować się z przedsiębiorstwem energetycznym i uzyskać zapewnienie o technicznej możliwości uzyskania dostępu. Warto też skontrolować stan istniejącej już instalacji.

Obok łatwości montażu i użytkowania niewątpliwą zaletą korzystania z elektrycznych przepływowych podgrzewaczy jest możliwość uzyskania gorącej wody niemal natychmiast po odkręceniu kurka. Czas na przedstawienie wad. Najważniejszą z nich jest wysokie zużycie prądu, co w dobie wciąż rosnących cen energii elektrycznej nie nastraja optymistycznie. Kolejną wadą może być ograniczona wydajność. W uproszczeniu specyfika pracy urządzeń tego rodzaju polega na przepuszczeniu zimnej wody przez system grzałek zapewniających podniesienie temperatury cieczy źródłowej o określoną ilość stopni Celsjusza. O ile w miesiącach letnich, kiedy dostarczana woda często posiada temperaturę kilkunastu stopni, nie stanowi to większego problemu, o tyle zimą konieczna może się okazać redukcja siły strumienia wypływającego z kranu.

Podgrzewacze pojemnościowe

Alternatywą dla podgrzewaczy przepływowych są modele pojemnościowe. Popularne bojlery działają na innej zasadzie — magazynują określoną ilość wody w dedykowanych do tego celu zbiornikach i dzięki wbudowanym grzałkom utrzymują ją w określonej przez użytkownika temperaturze. Najmniejsze podgrzewacze pojemnościowe mają pojemność zaledwie kilku litrów i w tym wariancie dedykowane są do umieszczenia na przykład nad zlewami kuchennymi. Na rynku znajdziemy modele o pojemności sięgającej kilkuset litrów — a to już wielkość, która zapewni komfort ciepłych kąpieli dla kilkuosobowej rodziny. Dobór odpowiedniej wielkości zbiornika ma kluczowe znaczenie zarówno dla wygody użytkowania, jak i ekonomiki. Zbyt duże bojlery będą niepotrzebnie podgrzewały niewykorzystaną wodę, za małe będą natomiast wymuszały oczekiwanie na podgrzanie kolejnej porcji.

Niezależnie od tego, jaki sposób podgrzania wody wybierzemy warto skorzystać z oferty firmy PROTOR, będącej dystrybutorem sprawdzonych rozwiązań grzewczych. Staranny wybór asortymentu gwarantuje klientom spokój i pewność bezproblemowej eksploatacji. Duże znaczenie ma również fachowa pomoc w indywidualnym doborze najlepszych rozwiązań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here