Nie ma niczego złego w kupowaniu mieszkań za pieniądze uzyskane w ramach różnego rodzaju kredytów. A skoro wiadomo już dokładnie, jaki ma być cel finansowania, tym łatwiej dopasować do niego właściwy typ pożyczki. Nie zawsze będzie to bowiem klasyczna pożyczka gotówkowa. Niekoniecznie też trzeba decydować się na standardową hipotekę, która jednak bywa mocno obciążająca, a w niektórych przypadkach wręcz ryzykowna. Nie ma czegoś takiego jak najlepsze kredyty mieszkaniowe, bo to, czy one okażą się najlepsze, zależy od konkretnego przypadku. Nad czym wypadałoby się zatem zastanowić przed wzięciem takiej pożyczki? Na jakie pytania warto udzielić sobie odpowiedzi, zanim weźmie się kredyt na nowe mieszkanie?

Na jaki kredyt na mieszkanie można liczyć?

O maksymalnej wartości kredytu na mieszkanie decyduje zdolność kredytowa. Najpierw trzeba więc w ogóle zadbać o to, by ją posiąść, a potem zadbać o to, by była ona jak najlepsza i jak najkorzystniejsza. Im więcej się zarabia, im dłuższy ma się staż pracy i im lepszą ma się historię współpracy z różnymi bankami, tym wyższa staje się ta zdolność. A banki potrafią zwrócić uwagę na różne szczegółowe niuanse. Nieraz zwracają uwagę nawet na to, jaki jest wiek potencjalnego kredytobiorcy. Pożyczek najchętniej udziela się bowiem ludziom młodym, zwłaszcza jeśli są to pożyczki długoterminowe. Jeżeli kredytobiorca ma te trzydzieści czy maksymalnie trzydzieści pięć lat, można liczyć na to, że jeszcze przez kolejnych dwadzieścia lat bez żadnych problemów będzie spłacać ewentualne raty, ale jeśli jego wiek osiągnie pułap pięćdziesięciu czy sześćdziesięciu lat, to wszystko może wyglądać zupełnie inaczej i jest to dosyć logiczne.

Jak przejść przez niezbędne procedury?

Formalności rozpoczynają się oczywiście od sprawdzenia zdolności kredytowej. Jeżeli nie jest się w stanie samodzielnie jej wyznaczyć, zawsze dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy kalkulatorów zdolności kredytowej, które tę zdolność błyskawicznie obliczą, oczywiście po wypełnieniu wygenerowanych przez nie formularzy czy rubryk. Co dalej? Następny krok to już wybór nieruchomości. Trzeba ją wybrać jeszcze przed zaciągnięciem kredytu, by wiedzieć po prostu, jakiego kredytu będzie się potrzebować. Teraz, mając już doprecyzowane pewne informacje, można raz jeszcze przeliczyć zdolność kredytową albo wręcz od razu udać się w tym celu do banku, by sprawdzić tę zdolność na miejscu i pozwolić profesjonalistom na jej rzetelną ocenę. Następnie bank wskazuje klientowi dostępne dla niego rozwiązania. Samemu też można się z nimi zapoznać, bo to, jaki kredyt sprawdzi się w przypadku kupowania nowego mieszkania, zostało już opisane na różnorodnych stronach, chociażby tutaj: https://www.bankier.pl/smart/kredyt-na-mieszkanie.

Ile powinien wynosić wkład własny?

Zdolność kredytowa zależy tak naprawdę od jeszcze jednego czynnika, a mianowicie o tego, jakim wkładem własnym się dysponuje. Nie da się bowiem wziąć żadnego kredytu w banku, gdy tego wkładu w ogóle się nie ma. Banki same ustalają dla niego minimalną wartość, dlatego też nie da się tutaj podać jakiejś ogólnej kwoty, która zadziała w każdym przypadku. To, jaki wkład własny okaże się potrzebny, zależy w dużej mierze od charakteru konkretnego banku. Standardowo wymagają one bowiem, by ten wkład wynosił przynajmniej dwadzieścia procent, jednakże nieco inną polityką działania wykażą się co niektóre banki komercyjne, które najprawdopodobniej zaakceptują już taki wkład własny, którego wartość będzie wynosić zaledwie dziesięć procent, czyli dwukrotnie mniej aniżeli ma to miejsce zazwyczaj.

Czy trudno otrzymać kredyt na mieszkanie?

Częściowo na pewno. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że nie da się uzyskać kredytu na mieszkanie, jeżeli nie posiada się odpowiednio wysokiego wkładu własnego, a z kolei ten wkład potrafi być niestety mocno obciążający nawet dla tych, którzy od dawien dawna próbują odkładać na niego pieniądze. Przy założeniu, że mieszkanie, które planuje się kupić, kosztuje sześćset tysięcy złotych, ten wkład własny osiągnie wartość jakichś stu dwudziestu tysięcy złotych. Nie da się ukryć, że są to bardzo duże pieniądze, które trudno zgromadzić nawet w przypadku gdy człowiek się o to stara i próbuje odpowiednio zarządzać posiadanymi dobrami. Do wzięcia kredytu warto więc zacząć się przygotowywać tak wcześnie, jak tylko jest to możliwe. Bez pewnych większych oszczędności niestety nikt nie zdoła go dla ciebie zaciągnąć.

Czy warto?

Tym pytaniem wypadałoby rozpocząć cały ten tekst, albowiem nie byłoby tematu, gdyby okazało się, że kredyty na mieszkania są nieopłacalne. Na szczęście tak się nie dzieje. Kredyt na mieszkanie 2022 ma dokładnie tę samą wartość co ten sam kredyt kilka, kilkanaście bądź i kilkadziesiąt lat później. Ta wartość jest wręcz większa. Wiadomo już bowiem, że dużo lepiej trzymać teraz pieniądze w nieruchomościach niżeli tak po prostu w gotówce. Jeżeli człowiek chce w coś inwestować, powinien inwestować właśnie w nieruchomości. Jest to zdecydowanie najlepsze wyjście z sytuacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here