Władysław Reymont

- Literacka Nagroda Nobla - 1924

Urodził się 7 maja 1867 r. w Kobielach Wielkich w zdeklasowanej, wielodzietnej rodzinie szlacheckiej o nazwisku Rejment. Jego ojciec, Józef, posiadał wykształcenie muzyczne i pełnił obowiązki organisty w tuszyńskiej wsi. Prowadził także księgi stanu cywilnego i korespondencję proboszcza z rosyjskimi władzami. Jego matka, Antonina z Kupczyńskich wywodziła się ze zubożałej szlachty krakowskiej, co pisarz wielokrotnie podkreślał.

Będąc jeszcze chłopcem Reymont został wysłany do Warszawy na naukę zawodu krawieckiego. Po czterech latach nauki, w 1884 roku otrzymał tytuł czeladnika i na tym skończyło się jego oficjalne wykształcenie. Nie umiejąc pogodzić się z dyscypliną ojca i pobożnością matki opuścił rodzinny dom. Pod zmyślonym nazwiskiem, Urbański, bardzo dużo podróżował po Polsce i Europie. Był aktorem w wędrownych grupach teatralnych, następnie w latach 1888-1893, dzięki pomocy ojca, pracował jako pomocnik dróżnika na kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. W 1890 r. zmarła mu matka.

W 1892 r. Władysław Reymont, pod zmienionym nazwiskiem, opublikował swoją pierwszą nowelę „Wigilia Bożego Narodzenia". Z wydaniem pierwszych nowel miał wiele problemów, dopiero jego reportaż „Pielgrzymka do Jasnej Góry", napisany w 1894 r. i wydrukowany w „Tygodniku Ilustrowanym" otworzył przed nim drogę do literackiej kariery. Wkrótce potem Reymont otrzymał pierwsze zamówienie na książkę i w 1896 r. została wydana powieść „Komediantka", w której wykorzystał swoje doświadczenia z pracy aktorskiej. Rok później dopisał do niej ciąg dalszy - powieść „Fermenty".

W 1899 r. Reymont wydał powieść, która przyniosła mu z czasem olbrzymią popularność – „Ziemię obiecaną". Książkę spopularyzował nakręcony w latach 70. film Andrzeja Wajdy pod tym samym tytułem.

W 1900 r. we Włochach pod Warszawą Reymont uległ wypadkowi kolejowemu, z którego wyszedł z licznymi obrażeniami. W 1902 roku poślubił Aurelię Szacnajder. Późniejsze lata spędzał w Polsce, we Włoszech i Francji, pisząc swoje największe dzieło, powieść „Chłopi", którego kolejne cztery tomy wydał w latach 1902-1909. Podczas I wojny światowej Reymont przebywał w Warszawie, gdzie pełnił wysokie funkcje, pisząc jednocześnie trylogię historyczną pt. „Rok 1794".

Oprócz powieści, które stanowią niemal połowę jego dorobku, Reymont tworzył również nowele, które wydał w kilkunastu tomach. Obejmują one tematykę z życia teatralnego, wiejskiego czy pracy przy kolei. Pisał również reportaże, z których sporą popularnością cieszył się utwór "Z ziemi chełmskiej", opublikowany pierwotnie w 1909 r. w „Tygodniku Ilustrowanym" i wydawany kilkakrotnie w okresie międzywojennym.

W 1924 r. Władysław Reymont wyróżniony został literacką Nagrodą Nobla za wybitną epopeję narodową, pt. „Chłopi". Z powodu ciężkiej choroby laureat nie mógł przybyć na uroczystość. Zmarł w wieku 58 lat w Warszawie 5 grudnia 1925 r. Został pochowany 9 grudnia w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Powązkowskim, a serce wmurowano w filarze kościoła pw. Św. Krzyża.

Bibliografia

Kontakt

Biuro „Akademii Młodych Noblistów”
ul. Sikorskiego 23, 10-088 Olsztyn
tel. (89) 542 42 25
akademia@wsptwp.eu

Aktualności

  • Wyjaśnienia do zapytania ofertowego nr 7/2013 na skład, druk i dostarczenie raportu ewaluacyjnego projekt 11 Lipiec 2013
  • UWAGA! 11 Lipiec 2013
  • Kolejny sukces Młodych Noblistów! 14 Czerwiec 2013

Zapytania Ofertowe

  • Wynik zapytania ofertowego nr 7/2013 17 Lipiec 2013
  • Wynik zapytania ofertowego nr 7/2013 15 Lipiec 2013

Linki

Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP w Warszawie
Europejski Fundusz Społeczny
Ośrodek Rozwoju Edukacji