Sądownictwo musi zachować ciągłość bez względu na ogólną sytuację. Oznacza to, że gwarantowane konstytucyjnie prawo musi być realizowane, a postępowania sądowe we właściwy sposób zabezpieczane. Czy sądy w Polsce również miały lockdown w wyniku pandemii koronawirusa? Okazuje się, że Covid-19 dosłownie sparaliżował pracę polskich sądów.

Rozprawy online i niejawne posiedzenia

Do paraliżu polskiego sądownictwa doszło podczas pierwszej fali pandemii i pierwszych, tych najbardziej restrykcyjnych obostrzeń. W marcu 2020 roku zamknięte zostały gmachy większości sądów, a rozprawy zawieszone. Taka sytuacja nie mogła trwać jednak długo, niektóre postępowania musiały być przecież rozpatrywane na bieżąco, a przy tak ograniczonej pracy nie było to możliwe.

Wprowadzono system rozpraw online, czyli takich, które odbywały się na odległość za pośrednictwem internetu. Składy sądowe mogły w wyjątkowych sytuacjach spotykać się na tzw. posiedzeniach niejawnych, a wszystkie jawne zostały zawieszone.

Ile czeka się na rozprawę sądową?

Procesy cywilne trwają zazwyczaj od 9 do 11 miesięcy, przy czym na pierwszą rozprawę trzeba czekać około 6 miesięcy. Pandemia koronawirusa wywołała ogromne opóźnienia, a większość spraw została odroczona w czasie. Pomimo iż dzisiaj sądy działają bez ograniczeń, wciąż sytuacja nie wróciła do normy. Bez problemu można zweryfikować, jak duże są opóźnienia w danym sądzie, wpisując na przykład frazę “sprawy o podział majątku częstochowa”.

Specjalne środki higieny i bezpieczeństwa

W obliczu pandemii koronawirusa w gmachach polskich sądów wprowadzono specjalne środki ostrożności. Aby sprawdzić te obowiązujące w danym sądzie, wystarczy wpisać hasło typu “prowadzenie spraw rozwodowych częstochowa”. Regularnie, co godzinę dezynfekowane są sale rozpraw oraz części wspólne, a wszystkie pomieszczenia są wietrzone. W czasie przedłużających się rozpraw zalecane są przerwy. Osoby, które wchodzą do budynków, mają sprawdzoną temperaturę, ich obowiązkiem jest również dezynfekcja dłoni. Po budynku należy poruszać się w maseczce ochronnej założonej na usta oraz nos, konieczne jest również zachowanie dystansu społecznego.

Artykuł powstał na podstawie wiadomości własnych autora oraz informacji udostępnionych przez kancelariakowalski.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here