8. Proszę o opis jak powinna wyglądać wycieczka terenowa dotycząca badania gleby?

Organizując taką wycieczkę w teren musi Pani zaplanować sobie takie wyjście (scenariusz) i postawić cele takiej wycieczki, istotny jest też czas trwania wycieczki, bo od jego długości zależała będzie ilość zadań do wykonania. Wcześniej uczniów należy poinformować o takim wyjściu i być może zlecić im, że mają zabrać ze sobą pewne pomoce, narzędzia potrzebne do wykonywania zadań (np. słoiki, łopatki i etc.). Proponuję również przygotować karty pracy dla uczniów (indywidualne dla każdego ucznia, czy dla grup). Uczniowie mając takie karty będą wiedzieli, co mają robić na takich zajęciach, rozwiązując poszczególne zadania w karcie.

Na takie zajęcia można wybrać się do pobliskiego lasu i przyległe pole. Na około 30 m przed wejściem do lasu uczniowie mogą określić wilgotność takiej gleby na jej powierzchni i to samo ok. 30 m w głąb lasu - porównać. Przy tym można omówić funkcje lasu w odniesieniu do gleby. Można również wykonać odkrywkę na głębokość ok. 70-80 cm w polu i w lesie celem porównania warstw. Można zbadać odczyn gleby na miejscu pehametrem Helliga. Jeżeli takiego nie ma, to wówczas w szkole za pomocą wskaźnika, przy czym trzeba wcześniej przygotować roztwór glebowy z wodą destylowaną.

Wszystkich zadań z pewnością nie da się wykonać w terenie, np. przelewanie wody z barwnikiem przez warstwę gliniastą czy piaszczystą, czy badanie zawartości wapnia. Zatem uczniowie powinni jedynie pobrać próbki takich gleb do słoików, a część laboratoryjną należy wykonać na następnym spotkaniu. Z pobranych próbek gleby uczniowie mogą przygotować preparaty mikroskopowe i oglądać pod mikroskopem zawartość mikroorganizmów.

Pozdrawiam
Krzysztof Błaszczak

 

Ostatnia modyfikacja Pon-04-2012 przez amn.

Wróć

Kontakt

Biuro „Akademii Młodych Noblistów”
ul. Sikorskiego 23, 10-088 Olsztyn
tel. (89) 542 42 25
akademia@wsptwp.eu

Aktualności

  • Wyjaśnienia do zapytania ofertowego nr 7/2013 na skład, druk i dostarczenie raportu ewaluacyjnego projekt 11 Lipiec 2013
  • UWAGA! 11 Lipiec 2013
  • Kolejny sukces Młodych Noblistów! 14 Czerwiec 2013

Zapytania Ofertowe

  • Wynik zapytania ofertowego nr 7/2013 17 Lipiec 2013
  • Wynik zapytania ofertowego nr 7/2013 15 Lipiec 2013

Linki

Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP w Warszawie
Europejski Fundusz Społeczny
Ośrodek Rozwoju Edukacji