Oby nasza młodość nigdy nie przeminęła, nie ta fizyczna, bo oczywiste jest, że wygląd się zmienia. Chodzi nam o pozostanie na zawsze młodym duchem, ale może zacznijmy od początku.
Jesteśmy uczniami warszawskiego liceum. Połączyły nas dwie pasje. Uwielbiamy podróżować i interesujemy się laureatami Nagrody Nobla. Wśród nich było wielu polaków, nie musimy chyba wymieniać ich nazwisk. Być może kiedyś nam uda się odebrać tę nagrodę. Druga wspomniana pasja to podróże. Wszyscy jesteśmy pełnoletni więc swobodnie możemy podróżować. Ten portal daje nam możliwość zrelacjonowania naszych wycieczek do różnych miejsc. Opiszemy wam ciekawe atrakcje, zabytki i miejsca godne uwagi. Mamy nadzieję, że się Wam spodoba. Pozdrawiamy :)
  • Home Białystok – czy to już Białoruś?

Białystok – czy to już Białoruś?

Naleciałości kulturalne w tym przypadku są oczywiste z racji umiejscowienia tego miasta blisko białoruskiej granicy. Niegdyś zamieszkiwały tu liczne plemiona uznawane za początek narodu białoruskiego. Historia nie wskazywała, że to miejsce obecnie będzie sławnym turystycznie miastem o rozwiniętej białostockiej bazie noclegowej (odpowiednie propozycje znajdziesz w bazie Meteor), z dużą ilością restauracji i ścieżek rekreacyjnych.

Nic tego nie zapowiadało, jednak czas pokazuje jak charakter danego miejsca może się zmienić na przestrzeni lat. Narodowa tożsamość Białorusinów została zaburzona poprzez postępującą rusyfikację podczas zaborów.

Kiedy Polsce udało się odzyskać suwerenność, w tym miejscu była bardzo duża tolerancja na narodowe mniejszości, również dla Białorusinów. Jednak oni najbardziej swój indywidualizm kreowali poprzez wiarę, czyli prawosławie (więcej na Wikipedii). To sprawiło, że obecnie mamy w tym mieście podział na katolików i prawosławnych, jednak bez nieprzyjemnych sytuacji – wspólnoty religijne ze sobą współpracują organizując czy biorąc udział w akacjach charytatywnych lub wspólnych uroczystościach.

Nikt nie czuje się tu wykluczony lub zniesławiony poprzez swoją odmienność religijną. Samych Białorusinów w Polsce jest ponad dwieście tysięcy i jest to trzecia pod względem liczby mniejszość narodowa w naszym kraju. To właśnie Białystok jest ich stolicą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>